Pop-up Image

Welcome to Grayson!

We design new products. You crowd-fund them at incredible prices. Grayson. Everybody wins.

  • No products in the cart.

Ancak istenilen mg/gün miktarı henüz belirlenmemiştir.

Ancak istenilen mg/gün miktarı henüz belirlenmemiştir.

Çalışmanın sonuçları:

6 haftalık tedavi boyunca başlangıca göre değişimin kovaryansının analizi, oksijen alımının (VO2), maksimum oksijen alımı yüzdelerinin (VO2max), birinci ventilasyon eşiğindeki gücün ve ikinci ventilasyon eşiğindeki gücün kontrol grubuyla karşılaştırıldığında orta ve yüksek doz gruplarında daha yüksek bir dereceye yükseldiğini göstermiştir.

NMN yoluyla geliştirilmiş kardiyovasküler uygunluk, sağlıklarını iyileştirmek ve yaşlanmayla erken mücadele etmek isteyen genç yetişkinler için bir artıdır. Ancak istenen mg/gün miktarı henüz belirlenmemiştir.

Yaşlılar daha yüksek NMN dozları almalı mı?

Markalar yaşa göre farklı dozlar önerir. Örneğin NMN Bio, 35 yaş altı bireylerin 250 mg/gün ile başlayıp 35 yaş üstü kişilere göre 500 mg/gün’e çıkmasını önermektedir. Site, 35 yaş ve üstü için 500 mg/gün ila 1 g/gün önermektedir.

NMN Bio gibi markalar yaş grubuna göre dozajları artırsa da, birçok çalışma günde 250 mg’ın yaşlı yaş gruplarında da etkili bir dozaj olduğunu gösteriyor.

Tokyo Üniversitesi’nden yapılan araştırma, 12 hafta boyunca günde 250 mg NMN tüketen yaşlı erkeklerin kas gücü ve performansında iyileşmeler yaşadığını buldu. Ayrıca, St. Louis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırma, 250 mg/gün NMN’nin, aşırı kilolu veya obez olan prediyabetli postmenopozal kadınlarda kas insülin duyarlılığını, insülin sinyalleşmesini ve yeniden şekillenmeyi artırdığını bildirmektedir.

Ayrıca, 2016’da yapılan bir fare çalışması, bir kontrol grubuyla birlikte 100 mg/kg/gün NMN ve 300 mg/kg/gün NMN tüketen iki farklı fare grubunu test etti. Çalışma, 100 mg/kg/gün NMN dozunun daha büyük dozdan daha etkili olmadığı sonucuna varmıştır.

İşte bulgular:

Etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için optimal bir NMN dozu, fizyolojik fonksiyonlara bağlı olarak farklılık gösteriyor gibi görünmektedir. Örneğin, NMN’nin vücut ağırlığı artışı, insülin duyarlılığı, gözyaşı üretimi ve kemik mineral yoğunluğu üzerindeki etkileri doza bağımlı iken, 100 mg/kg/gün NMN oksijen tüketimini, enerji harcamasını ve fiziksel aktiviteyi 300 mg/kg/gün’den daha iyi iyileştirmiştir. Çubuk ve koni fotoreseptör işlevi için her iki doz da benzer etkilere sahipti.

Nnm.com’a göre, insanlar için günlük uygun NMN dozu, bir dağılım hacmi dikkate alınarak, fareler çalışmasından elde edilen bilgilere göre 500 mg/gün olacaktır.

NMN ne zaman alınır?

Tıpkı en fazla verimlilik için doğru NMN dozunu bulmak gibi, takviyeyi tüketmek için günün saatini çevreleyen çelişkili kanıtlar vardır. Görünüşe göre yaş, NMN’nin ne zaman alınacağına karar vermede de rol oynayabilir.

Kanada’daki Waterloo Üniversitesi tarafından fare karaciğerindeki sirkadiyen saati ve metabolizmayı simüle eden bir modeli içeren araştırma, en yüksek verimlilik için genç yetişkinlerin uyandıktan altı saat sonra NMN tüketmeleri gerektiğini buldu.

Bu, Japonya’daki Tsukuba Üniversitesi tarafından tamamlanan ve rastgele dört gruba ayrılan 65 yaş üstü sağlıklı bireyleri içeren bir çalışmadan farklıdır. Bir grup sabah öğleden önce 250 mg NMN, ikinci grup akşam 18:00’den sonra 250 mg NMN ve ayrıca birbiriyle ilişkili iki plasebo grubu aldı.

Çalışma, 12 hafta boyunca katılımcıların özellikleri, uyku kalitesi, yorgunluk ve fiziksel performans dahil olmak üzere dört alan belirledi. Akşamları NMN alan ve test edilen gruplara göre üstün sonuçlar sergileyen bir grupla, yalnızca yorgunluk ve fiziksel performans sonuçlarında önemli keşifler bulundu.

Fiziksel performans testi, akşamları NMN alan grubun süresini 6,3 saniyeden 5,3 saniyeye yükselttiği 5-STS (5 kez oturarak ayağa kalkma) bileşeni gerektiriyordu. Şimdiye kadar, bu çalışmadaki en dikkate değer sonuçtu.

NMN ile ilgili bahsedilen çalışmalar tüm popülasyonlar için genellenemez. Bu çalışmalar öncelikle Asya’dan, erkeklerden, prediyabetli kadınlardan elde edilen sonuçlara ve fare modellerine dayalı bilgilere odaklanmaktadır. NMN’nin kesin faydalarını anlamak için daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Hangi profesyoneller öneriyor?

Harvard Profesörü David Sinclair gibi NMN destekçilerinin kendi görüşleri var. Sinclair, kişisel olarak, 1.000 mg/gün MNN kullanımını sabah önceliklerinden biri olarak vurguluyor. Yine de, iddiasını doğrulamak için yeterli araştırma yok.

Sinclair ayrıca, denemeleri devam eden yeni bir araştırma ilacı (IND) arayışında FDA onayı arayan özel bir ilaç şirketi olan Metro International Biotech’in kurucu ortaklarından biridir.

Son zamanlarda FDA, NMN’yi Yeni Diyet İçeriği (NDI) olarak iptal etti ve NMN’nin statüsünü söz konusu pazarda bıraktı. Bununla birlikte, NMN ürünleri şu anda hala satışta.

Şu anda, önerilen standart bir NMN dozu yoktur. Herhangi bir ek tüketmeden önce bir sağlık uzmanına danışmanız şiddetle tavsiye edilir.

Lütfen 2022 sonbaharından itibaren NMN’nin FDA tarafından potansiyel yeni bir ilaç olarak soruşturma altında olduğunu unutmayın. Bu, ürünün bir besin takviyesi olarak yasallığını sorgulamaktadır. Henüz çözülmemiş karmaşık bir durum. Bununla birlikte, bir üretici veya perakendeci olmadığımız için, ürünün diyet içeriği durumunu kaybettikten sonra bir besin takviyesi olarak kullanılabilirliği konusunda herhangi bir sorumluluk almadığımızı belirtmek önemlidir.

Nikotinamid mononükleotit (NMN) takviyeleri, diyabetli kişilerde söylentilere göre potansiyel faydaları nedeniyle çok dikkat çekiyor. İnsülin ve diğer diyabet ilaçlarının maliyeti ve olası yan etkileri göz önüne alındığında, bir seçenek olarak diyet takviyelerini araştırıyor olabilirsiniz. Bazı çalışmalar NMN için umut vaat ediyor, ancak bu ekin diyabetli insanlar için net faydaları olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Önemli çıkarımlar:

  • Nikotinamid mononükleotid (NMN), vücutta nikotinamid adenin dinükleotide (NAD) dönüştürülen doğal olarak oluşan bir moleküldür.
  • NAD metabolizmada kilit roller oynar, ancak NMN ve NAD konsantrasyonları yaşla birlikte azalma eğilimindedir.
  • Bazı araştırmalar, NMN/NAD tükenmesinin diyabet gelişimine katkıda bulunabileceğini veNMN takviyelerinin insülin duyarlılığını artırmak için potansiyel bir seçenek olabileceğini düşündürmektedir.
  • Tip 2 diyabetli kişilerde NMN takviyesinin yararlarını ve risklerini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

ÖZEL TEKLİF: Lipozomal NMN formülü Hello100’de %30 İNDİRİM kazanın!

Dünya nüfusunun 422 milyonunu etkileyen ve yılda 1,5 milyon ölüme neden olan bir durum NMN ile kolayca tedavi edilebilir mi? Bu makale, diyabet hakkında bilmeniz gerekenleri ve NMN’nin ek olarak bunun için iyi bir tedavi planı olup olmadığını ayrıntılı olarak gözden geçirmektedir.

NMN ve diyabet arasındaki bağlantı

NMN’nin ne olduğunu ve diyabetle nasıl bir ilişkisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Nikotinamid mononükleotidi (NMN), vücudun yaşam için gerekli işlevleri yerine getirmesine yardımcı olan, doğal olarak oluşan bir moleküldür. Adından da anlaşılacağı gibi, DNA’mızın (vücudumuzun planı olan genetik materyal) yapı taşları olan NMN.

Vücudun hücrelerinde NMN, çok adımlı bir işlemle nikotinamid adenin dinükleotide (NAD) dönüştürülür. NAD ne yapar? DNA onarımı, gen ekspresyonu, strese hücresel tepki dahil olmak üzere vücudumuzdaki hemen hemen her biyokimyasal adımda yer alır ve vücudun yaşamı güçlendirmek için kullandığı enerji birimidir.

NMN ve NAD düzeylerinin yaşla birlikte doğal olarak düştüğünü ve tip 2 diyabet (T2D) dahil yaşa bağlı metabolik rahatsızlıkları olan kişilerde daha fazla etkilendiğini biliyoruz.

Genellikle 45 yaşından sonra teşhis edilen T2D, yüksek kan şekeri seviyeleri ve insülin direnci ile ilişkilidir. İnsülin direnci, vücudunuz normalde kan şekerini enerji olarak kullanılabileceği hücrelere taşımaktan sorumlu bir hormon olan insüline artık yanıt vermediğinde ortaya çıkar. Uygun tedavi olmadan vücut, zamanla böbrek fonksiyonuna zarar verecek artan idrara çıkma gibi şekeri ortadan kaldırmak için başka yollarla tükenir.

Diyabet tedavisinin temel amacı, kan şekeri seviyenizi sağlıklı bir aralıkta tutmaktır. Diyabet için geleneksel tedavi planları temel olarak dengeli beslenmeyi, fiziksel aktiviteyi artırmayı ve diyabet ilaçları almayı içerir. Bazı diyet takviyeleri, sağlıklı şeker seviyelerini desteklemede de faydalı olabilir.

Müdahale edilmediği takdirde yüksek kan şekeri, diyabetin sinir hasarı ve organ bozukluğu gibi komplikasyonlarının yanı sıra kardiyovasküler hastalık riskinin artmasına neden olabilir. Buna göre, bilim adamları sürekli olarak kan şekeri seviyelerini kontrol etmenin ve diyabet komplikasyonları riskini azaltmanın yeni ve daha iyi yollarını arıyorlar. Araştırılan böyle bir yaklaşım, NMN gibi NAD öncüllerinin ek kullanımıdır.

NMN ve diyabet ile ilgili ön araştırma

On yıldan uzun bir süre önce, çok önemli bir çalışma, NMN’nin farelerde insülin duyarlılığını geliştirdiğini gösterdi. Benzer şekilde, başka bir ön çalışma, NMN alan farelerde kan şekeri ve kolesterolde iyileşmeler gösterdi.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, NMN uygulamasının diyabetli sıçanlarda ve farelerde glikoz toleransını, insülin seviyelerini veya insülin direncini önemli ölçüde etkilediği gösterilmemiştir. Bununla birlikte, bulgular, takviyenin, genellikle diyabetle ilişkili bir tür sinir hasarı olan diyabetik nöropatiye karşı koruma sağlayabileceğini düşündürdü.

Hayvanlarda yapılan araştırma bulgularının insanlarda her zaman geçerli olduğu kanıtlanmaz, ancak hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, belirli bir ilacın veya takviyenin genel güvenliği ve etkinliği hakkında bilgi edinmemize yardımcı olur. Klinik (insan) deneyleri, NMN takviyelerinin diyabetli insanlar için yararlı olup olmayacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir sonraki adımdır.

Daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç var

Yakın tarihli bir çalışma, aşırı kilolu veya obez olarak tanımlanan prediyabetli menopoz sonrası kadınlarda NMN takviyesine baktı. 10 hafta sonra, günde 250 miligram (mg) NMN alan katılımcılar, plasebo alan meslektaşlarına kıyasla iskelet kaslarında %25 daha yüksek insülin duyarlılığına sahipti. Ancak bu çalışmaya sadece yirmi beş kişi katılmıştır. NMN’nin insülin duyarlılığını artırmada etkili olup olmadığını veya prediyabetli kişilerde diyabeti önlemede veya geciktirmede yararlı olup olmadığını kesin olarak söylemek için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.

Contents

18 julio, 2023
Essay Checker: Spot Accidental Plagiarism With Our Plagiarism Checker
3 agosto, 2023
Why No One Is Talking About Marijuana Legalization

Sorry, the comment form is closed at this time.

Uso de cookies

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.

ACEPTAR
Aviso de cookies